Kiedy wprowadzamy do swojego życia aktywność fizyczną, skupiamy się zwykle głównie na zmianie diety i bardzo często zapominamy jak ważnym aspektem w walce o lepsze samopoczucie i lepszą sylwetkę jest… woda. Nawodnienie organizmu odgrywa najważniejszą rolę w żywieniu człowieka, ponieważ to właśnie w obecności wody zachodzą przemiany metaboliczne.
Utrata wody z organizmu to naturalny proces. Tracimy ją pocąc się, ale też na przykład wydychając, w postaci pary wodnej. Intensywność strat zależy oczywiście od naszego trybu życia, jeśli jednak nie uzupełniamy ich na bieżąco, jesteśmy narażone na odwodnienie . Taki stan wpływa negatywnie na przykład na naszą wydajność. Ćwiczenia wydają się trudniejsze, my szybciej się męczymy, a co za tym idzie – trening nie jest tak efektywny. Opłacalne? No nie bardzo 😉
Jak rozpoznać, że jesteś odwodniona?
Podobnie jak w przypadku innych niedoborów, o odwodnieniu Twój organizm da Ci znać wcześniej.
Objawami mogą być: ospałość, ogólne znużenie, zmęczenie, bóle głowy, zawroty głowy, nudności, a nawet uczucie głodu. Zanim więc sięgniesz po kolejny posiłek, lub przekąskę, najpierw napij się wody. Bardzo możliwe, że uczucie, które zinterpretowałaś jako głód to po prostu lekkie odwodnienie.
Pamiętaj – kiedy odczuwasz pragnienie, to znaczy, że JUŻ JESTEŚ ODWODNIONA! Postaraj się zapobiegać takim sytuacjom.
Oczywiście o ile latem zwykle nie ma problemów z dostarczeniem odpowiedniej ilości wody, tak zimą bywa trudniej. Mimo, że nie odczuwamy pragnienia tak intensywnie, warto wyrobić sobie nawyk nawadniania. Dlaczego? Korzyści są tego warte!
Co daje Twojemu organizmowi regularne picie wody?
- poprawia trawienie,
- pobudza metabolizm,
- powstrzymuje apetyt,
- wspomaga usuwanie toksyn z organizmu,
- pomaga w pozbyciu się problemów jelitowych,
- redukuje cellulit, nawilża skórę poprawiając jej wygląd i elastyczność,
- pomaga zwalczyć zmęczenie i dodaje energii,
- poprawia wydolność organizmu w czasie ćwiczeń,
- poprawia funkcjonowanie nerek.
Ile powinnaś pić wody?
Ilość spożywanej wody zależy m.in. od trybu życia oraz rodzaju i intensywności podejmowanego wysiłku fizycznego. Zgodnie z zaleceniami powinnaś spożywać około 2 litrów wody w ciągu dnia Pamiętaj, że herbata i kawa nie liczą się do tej sumy. Jeśli trenujesz Twoje zapotrzebowanie na wodę wzrasta! Wodę warto pić w ciągu dnia regularnie. Najlepiej częściej, ale w małych porcjach, niż dużo i za jednym razem. Staraj się nie popijać posiłków, ponieważ woda rozrzedza soki trawienne. Wyjątkiem jest sytuacja, w której bierzesz leki wraz z posiłkiem, wtedy szklanka wody Ci nie zaszkodzi.
Jaką wodę wybrać?
Najlepszym wyborem będą wody mineralne, których stopień mineralizacji wynosi powyżej 1500 mg/l. Pijąc je dostarczasz przy okazji do swojego organizmu niezbędne składniki. Przykładem takich wód są m.in. Muszynianka, Muszyna, czy Słotwinka.
Wody źródlane nie zawierają składników mineralnych, a pite w dużych ilościach paradoksalnie mogą powodować odwodnienie. Zanim włożysz do sklepowego koszyka zgrzewkę wody, przeczytaj więc uważnie jej skład. To ma znaczenie!
Jak sprawić, żeby picie wody stało się nawykiem?
Regularne nawadnianie rzadko kiedy przychodzi nam łatwo. Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, aby w końcu się do tego naprawdę przyzwyczaić:
- Zacznij dzień od szklanki ciepłej wody z cytryną i szczyptą soli himalajskiej. Dzięki temu dodatkowo pobudzisz swój metabolizm.
- Noś butelkę wody zawsze przy sobie!
- Postaw butelkę wody w miejscu, w którym spędzasz najwięcej czasu.
- Na butelce, którą masz ze sobą zaznacz markerem poziom wypitej wody i czas, w którym chcesz go osiągnąć.
- Zainstaluj aplikację i ustal ile chcesz wypijać wody. Co jakiś czas będziesz dostawać przypomnienia.
- Umów się ze sobą, że chcesz wypijać 8-10 szklanek wody dziennie – zasada 8X8 (8 razy dziennie – 8 szklanek).
- Jeżeli nie lubisz smaku wody, twórz wody owocowe – dodaj np. plastry ogórka, świeżą miętę, czy cytrynę.
Picie odpowiedniej ilości wody ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, sylwetkę i samopoczucie. Naprawdę warto, by stało się nawykiem. Nie zniechęcaj się, jeśli początkowo ciężko będzie Ci spełnić postanowienie. Z czasem się przyzwyczaisz i szybko dostrzeżesz efekty. Powodzenia!